پویاشو، اولین مرکز تولید کارتون اختصاصی برای کودکان
مجله اینترنتی کودکان

علت نامگذاری روز جهانی کودک چیست؟

یکی از حساس ترین گروه ها در هر جامعه ای کودکان آن هستند، کودکانی که نیازهایی دارند و نباید از نیازهای آنان به راحتی گذشت. روز جهانی کودک روزی است که برای تجلیل و گرامیداشت کودکان به طور رسمی معرفی شده است، در بسیاری از کشورها در تاریخ های مختلف این روز را جشن می گیرند. در ایران به این مناسبت، یک هفته را اختصاص به هفته ملی کودکان می دهند.

اهمیت روز جهانی کودک

کودکان به عنوان برکت زندگی و سرمایه های آینده یک جامعه محسوب می شوند. آن ها برای رشد و تعالی خود، نیازها و حقوقی دارند که بایستی به درستی به آن پرداخت. نقش خانواده در بالندگی شخصیت بچه ها بسیار مهم است. ابتدا خانواده و بعد جامعه باید با حقوق آنها آشنا باشد و خود را مکلف به انجام آن بدانند.

اهمیت روز جهانی کودک

در روز جهانی کودک بهانه خوبی برای ورود به دنیای کودکان داریم. برای ورود به این دنیای کودکانه باید دانسته های خود را فراموش کنیم و با نادانسته های کودکانمان همراه شویم.

این روز، فرصتی خوبی است برای توجه افکار عمومی به اهمیت دوران کودکی، نیازها و خواسته‌ های این قشر آسیب پذیر جامعه جلب شود. همگان وظیفه دارند برای رشد، بالندگی و تعالی کودک به نیازهای آن ها توجه خاصی داشته باشند. آنها باید در راستای نیازهای کودک برنامه‌ریزی‌ ها و فعالیت های مناسب اقدام کنند.

هدف روز جهانی کودک

هدف نامگذاری روز جهانی کودک این است که مسائل مهمی در حوزه کودکان در سراسر جهان اطلاع رسانی شود. مسائل مهمی همچون، سوء استفاده، خشونت، آزار و اذیت های جنسی و…

هدف روز جهانی کودک

افزایش آرامش و احترام و رفع نگرانی محیطی برای کودکان نیز جزء اهداف روز جهانی کودک محسوب می شود. بسیاری از کودکان، امروز مجبورند به جای تحصیل، کار کنند. آنها از حداقل مواهب یک زندگی عادی و طبیعی در این دنیا نیز محرومند. در حالیکه دنیا باید به کودکان رشد و شادی و یک محیط امن هدیه دهد.

کودکان کار مجبور به انجام کارهایی هستند که دست های کوچک آن ها توان و تاب تحمل آن را ندارد. کودکانی که باید در فضایی سرشار از دوستی، صمیمیت، خوشبختی، مهربانی و محبت بزرگ شوند.

این روز بهترین فرصت برای ماست که حقوق کودکان خود را یادآوری کنیم. آن ها را درک کنیم و برای کودکانی که سختی یا خشونت های زیادی را تحمل می کنند فکری بکنیم.

ایده برگزاری روز جهانی کودک

ایده‌ برگزاری روز جهانی کودک، به یک کنفرانس بر می‌گردد. «کنفرانس جهانی برای رفاه کودکان» که در ماه آگوست سال ۱۹۲۵ در ژنو برگزار شد. در این کنفرانس، از ۵۴ کشور نمایندگانی حضور داشتند تا منشوری در دفاع از حقوق کودکان تصویب کنند.

ایده برگزاری روز کودک

تاریخچه برگزاری

تاریخچه‌ روز جهانی کودک، به سال‌ های بعد از جنگ جهانی دوم بر می گردد. درست بعد از پایان جنگ جهانی دوم سازمان ملل متحد با هدف حمایت از کودکان در جریان نهمین مجمع عمومی سازمان ملل در تاریخ ۲۱ سپتامبر ۱۹۵۴، این مجمع به صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) ماموریت داد تا یک روز در سال را به مناسبت روز جهانی کودک برگزار کند.

تاریخچه روز جهانی کودک

روز جهانی کودک در ایران

در ایران ۸ اکتبر برابر با ۱۶ مهرماه به عنوان روز جهانی کودک به رسمیت شناخته شده است. این روز طی مصوبه‌ شورای فرهنگی عمومی در تیر ۱۳۷۶ در جلسه‌ ۴۰۴ شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید. در تقویم ملی ایران ۱۶ مهر به عنوان روز کودک ثبت شد. بنابراین روز کودک در ۱۴۰۱ نیز ۱۶ مهر خواهد بود.

روز جهانی کودک 1401

هدیه برای روز کودک

روز جهانی کودک انگیزه ای برای توجه و اهمیت به حقوق کودکان محسوب می شود، زیرا کودکان دارای روحیه پاک و احساسات بسیار لطیفی هستند، این روحیه و احساسات نیاز به توجه از طرف بزرگترها، بخصوص والدین دارد، توجهی که به کودک اثبات می کند که وجودش برای اطرافیانش اهمیت دارد.

هدیه روز کودک

یکی از مهترین راه های توجه به کودک و اهمیت دادن به او، گرفتن هدیه برای کودک است. هدیه، شادی را با خود به ارمغان می آورد. وقتی پای کودک در میان باشد، شاید آسان‌ترین کار هدیه خریدن برای بچه‌هاست. آشنایی با علایق کودکان خیلی راحت است. با کمی دقت، می‌توانید آن‌ها را خوشحال کنید. هر چند این کاملا به سن کودک بستگی دارد.

کودکان از داشتن هر چیزی میتوانند خوشحال شوند و بعد از مدتی رهایش کنند. درباره کودکتان فکر کنید. ببینید بیشتر از چه بازی‌ هایی خوشش می ‌آید؟ بیش‌تر دوست دارند تنها بازی کند یا به جمع علاقه ‌مند است؟ در چه مسائلی حس می‌کنید ضعف دارد؟ آیا می‌توانید با خرید هدیه برای کودک، نیاز او را برطرف کنید؟ از چه شخصیت ‌هایی خوشش می ‌آید؟

همه اینها درباره روحیات و خصوصیات اخلاقی کودک حرف میزنند. سعی کنید خرید هدیه برای کودک یا مطابق با علایق او باشد یا با کشف استعداد نهان شده آن را شکوفا کنید.

چرا کتاب هدیه مناسب روز کودک است؟

کتاب‌ ها یک راهنمای عالی برای بچه ها هستند. ذهن کوچک کودک را باز میکنند. برای آن ‌ها کتاب بخوانید. بدانید که صرف خریدن کتاب کفایت نمیکند. باید با او همراهی کنید. کتاب راهی عالی برای پیوند بین والدین و فرزندان است. باید بدانید که متناسب با هر شخصیتی کتاب ‌هایی وجود دارد. کتاب‌ های مصور برای سنین پایین یک دنیای جذاب و شگفت‌ انگیز هستند.

کتاب هدیه روز کودک

کتاب را میتوان بارها و بارها خواند، هر بار که کودک شما کتاب را میخواند چیز جدیدی از آن دریافت میکند.

بعضی کتابها را میتوان شخصی ‌سازی کرد. خواندن کتاب با قابلیت شخصی‌ سازی میتواند توجه کودک را به سمت خود جلب کند. وقتی کودک خودش را در یک داستان می ‌بینند، باعث میشود تا علاقه بیشتری به کتاب‌ پیدا کند.

کتاب‌ را فراموش نکنید و با توجه به سن کودک اقدام به سفارش و خرید کتاب‌ های مناسب نمایید.

کتاب داستان اختصاصی بهترین هدیه برای روز کودک

در کتاب داستان اختصاصی، کودک جای شخصیت اصلی داستان قرار میگیرد. این امر علاوه بر افزایش اعتماد به نفس کودک، کنجکاوی وی را نیز تقویت می کند. وقتی کودک اسم خود را به عنوان شخصیت اصلی داستان میشنود با دقت بیشتری به آن گوش میدهد یا میخواند. همین امر باعث افزایش تمرکز کودک میشود.

کتاب داستان اختصاصی بهترین هدیه روز کودک

پویاشو یکی از تولید کننده های کتاب اختصاصی برای کودک است. که با تنوع و تصویرپردازی های جذاب کتابهایش، توجه کودکان و والدین آن ها را به خود جلب کرده است. چرا که سبک کتاب های پویاشو، باعث پرورش و افزایش خلاقیت و قدرت تخیل کودکان میشود. والدین با خواندن کتاب داستان اختصاصی برای کودک، علاقه او را به کتاب و مطالعه بسیار افزایش میدهند.

زیباترین متن های تبریک روز کودک

یکی دیگر از ویژگی های کتاب های اختصاصی پویاشو متن های تقدیمی زیبای آن است. این متن های عاشقانه و زیبای کودکانه از طرف کسی نوشته می شود که کتاب را به کودک هدیه می دهد. در زیر می توانید نمونه ای از این اشعار و جملات زیبا را ملاحظه کنید:

زهرا جان دختر خوب و مهربان با قلبی پر از عشق و هزار آرزوی قشنگ این کتاب زیبا و ارزشمند تقدیم به تو دوست داشتنت بزرگترین نعمت دنیاست الهی همیشه شکوفه لبخند بر لبانت باشد دوستدار تو مامان پریسا و بابا محمد…

متن تبریک روز کودک زیبا

 

زهرا جان، دلبندم، دوست داشتنت مرا شاد می کند. و لبخند را بـه وجودم هدیه می‌دهد. پس با قصه های این کتاب شادمانه بخند. و قصه زندگی را برایم زیباتر از همیشه کن. لبخند خدا را برایت آرزو می کنم. دوستدار تو مامان پریسا و بابا محمد…

متن تبریک روز کودک شیک

 

زهرا جان نازنین فرزند من؛ تو روز به روز بزرگتر میشوی و من عاشق تر. تو نور را برای روشن کردن روزهای زندگی ام هدیه دادی. آرزو دارم زندگیت پر از لبخند و لحظه های خوشبختی باشد. زیباترین آرزوها تقدیم تو باد. دوستدار تو مامان پریسا…

متن تبریک کودک سال 1401

 

زهرا جان،
کوچک رویایی من این ترانه های لالایی زیبا را عاشقانه به تو تقدیم می کنم و آن ها را آهسته برایت زمزمه خواهم کرد تا به خواب ناز فرو روی
و عطر نفس های کوتاهت چشمانم را گرم کند. دوستدار تو مامان پریسا…

متن تبریک روز کودک شاد

 

زهرا جان شادی همیشگی قلب من، حس بودنت قشنگترین حس دنیاست. و به خاطر آن، همیشه خدا را شکر می کنم. برایت دلی آرام و آینده ای درخشان آرزو دارم. لحظه‌هایت همه زیبا باشند. دوستدار تو مامان پریسا…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا