پویاشو، اولین مرکز تولید کارتون اختصاصی برای کودکان
دسته‌بندی نشده

تاثیر انیمیشن بر یادگیری کودکان

تاثیر انیمیشن بر یادگیری کودکان مهمترین تاثیر مثبت آن است. کارتون‌ ها و انیمیشن‌ ها باعث می‌شوند کودک خیلی زود یادگیری را شروع کند. اگر شما پدر و مادر گرامی می‌خواهید در مورد اثرات انیمیشن بر یادگیری و شخصیت کودکتان بیشتر بدانید، تا پایان این مطلب با پویاشو همراه باشید.

اثرات انیمیشن بر یادگیری و شخصیت کودکتان

نظر متخصصان و تاثیر انیمیشن بر یادگیری کودکان

متخصصان حوزه کودک معتقدند: ذهن کودکان برای یادگیری همچون یک لوح سفید است که روی آن هیچ شکل وخطی کشیده نشده است. ذهن او در سنین ابتدایی، آماده برای یادگیری هر چیزی است.

دنیای بچه‌ها یک دنیای رنگی ا‌ست و با یک علاقه خاص به رنگ و حرکت توجه می کنند. به همین دلیل آن‌ها به راحتی جذب تصاویر متحرک انیمیشن‌ها و کارتون‌ها می‌شوند.  کودک به سادگی به وسیله رنگ‌ها، اشکال، حرکات، رفتارها و حتی فلسفه درون این انیمیشن‌های کارتونی تأثیر می‌پذیرد. تصاویری که متحرک باشند، گویا و رنگی باشند، فرآیند یادگیری را برای بچه‌ها جذاب‌تر می‌کنند.

برخی از روانشناسان حوزه کودک بر این باور هستند که تماشای کارتون و انیمیشن برای یادگیری کودکان، تمرکز و وضعیت فکری و روانی آن‌ها تاثیر مخربی دارد. اما برخی دیگر از متخصصان معتقدند دیدن کارتون و انیمیشن بر توانمندی‌های ذهنی و ظرفیت‌های فکری کودکان بسیار موثر و مفید است.

متخصصان حوزه کودک و تاثیر انیمیشن بر یادگیری

نگرانی های والدین و تاثیرات انیمیشن بر کودک‌ شان

بسیاری از والدین نگران تاثیر انیمیشن بر کودک خود هستند. این‌که کودکشان به جای بازی با دوستان، در دنیای انیمیشن‌ها سیر می کند. تمام روز مشغول دیدن برنامه کودک و انیمیشن‌های کارتونی است.

دنیای امروز با پیشرفت تکنولوژی و ظهور وسایل ارتباطی جدید، شکل یادگیری را متفاوت کرده است. تفریحات کودکان نسبت به دهه‌های قبل تفاوت‌های بسیاری پیدا کرده است. عمده والدین مشغله‌ی کاری زیادی دارند. بنابراین ترجیح می‌دهند کودکشان مشغول دیدن کارتون یا انیمیشن باشد تا اینکه برای آن ها مزاحمت ایجاد کند.

البته عده‌ای از والدین نیز تصور دیگری دارند. آن‌ها فکر می کنند اگر کودک مدام مشغول تماشای کارتون و انیمیشن باشد بسیار باهوش می‌شود. همچنین وضعیت مطلوبی برای زندگی آینده‌اش پیدا می‌کند.

نگرانی والدین از تاثیر تماشای انیمیشن کارتونی بر کودک

تاثیرات مثبت انیمیشن بر کودکان در سنین پایین

زمینه یادگیری، خلاقیت و مهارت‌های شناختی در سنین ابتدایی کودکان بیشتر است. زیرا در این سن، ذهن کودکان در حال رشد و یادگیری می باشد. راه‌های گوناگونی برای آموزش به کودکان وجود دارد، که یکی از این روش‌ها، دیدن انیمیشن‌ و کارتون‌ مرتبط است.

در زیر به چند مورد از تاثیرهای مثبت انیمیشن بر کودکان اشاره می‌کنیم:

  1. کودک با تماشای انیمیشن، یادگیری را زودتر آغاز می‌کند
  2. باعث رشد مهارت های شناختی کودک می‌شود
  3. خلاقیت در کودک را افزایش می‌دهد
  4. مهارت‌های زبانی کودک را تقویت می‌کند
  5. باعث برون‌ریزی و رهایی او تنش و استرس می‌شود

تاثیرات مثبت انیمیشن در سنین کودکی

۱. کودک با تماشای انیمیشن، یادگیری را زودتر آغاز می‌کند.  

تاثیر تماشای انیمیشن بر یادگیری کودکان مهمترین تاثیر مثبت آن است. کارتون‌ها و انیمیشن‌ها باعث می شوند کودک خیلی زود یادگیری را شروع کند.

در مورد انیمیشن‌های آموزشی این وضعیت بیشتر صدق می کند. زیرا به صورت خیلی ساده به کودکان آموزش می‌دهند و شکل یادگیری را برای آنها آسان‌تر و راحت‌تر می‌کنند. تصاویری که متحرک باشند، گویا و رنگی باشند، تاثیر بیشتری دارند و فرآیند یادگیری را برای بچه‌ها جذاب‌تر می‌کنند.

زمینه یادگیری، خلاقیت و مهارت های شناختی در سنین ابتدایی کودکان

۲. انیمیشن باعث رشد مهارت های شناختی کودک می‌شود.

تماشای انیمیشن، باعث می‌شود مهارت‌های شناختی در کودک شما رشد و پرورش یابد. مانند: حافظه کوتاه مدت و حافظه بلند مدت، تفکر منطقی، یادگیری، تفکر فلسفی، استدلال، همچنین توجه دقیق و متمرکز.

انیمیشن و رشد مهارت های شناختی کودک

۳. انیمیشن، خلاقیت در کودک را افزایش می دهد.

 انیمیشن موجب تقویت قوه تخیل و افزایش خلاقیت کودک می‌شود. کودک می‌تواند با یادگیری و الهام از انیمیشن‌هایی که دیده است، ایده‌های نو و بکری را در ذهنش بپروراند. با این تاثیر حتی می تواند قصه ها، داستان‌ها و کاردستی‌های بسیار خلاقانه‌ای و نوآورانه‌ای بسازد.

تاثیر انیمیشن بر تقویت قوه تخیل و افزایش خلاقیت کودک

۴. دیدن انیمیشن، مهارت‌های زبانی کودک را تقویت می‌کند.

انیمیشن، کودکان را در معرض دایره گسترده ای از واژگان زبان مادری خودش قرار می‌دهد. دیدن انیمیشن با زبان‌های متفاوت به او کمک می‌کند که یادگیری و مهارت‌های زبانی‌‌اش تقویت شود.

تقویت مهارت های زبانی کودک با تماشای انیمیشن

 ۵. عکس العمل های کودک هنگام تماشای انیمیشن، باعث برون‌ریزی و رهایی او از تنش و استرس می شود.

تماشای انیمیشن کارتونی برای کودکان جنبه‌ی سرگرم‌کننده دارد. این جنبه باعث می‌شود کودک با شخصیت‌های داستان همزاد ‌پنداری داشته باشد و با خوشحالی بخندد.

خندیدن، باعث تخلیه استرس، اضطراب و افزایش اعتماد به نفس کودک می‌شود. خندیدن، سیستم ایمنی بدن کودک را تقویت می‌کند. همچنین موجب می شود هورمون اندروفین در بدن ترشح شود. ترشح این هورمون باعث ایجاد حس خوب و مثبت و افزایش یادگیری در کودک می‌شود.

تماشای انیمیشن و رهایی از تنش و استرس

افزایش یادگیری کودکان با یک انیمیشن اختصاصی

اخیرا نوعی از انیمیشن‌ها به وجود آمده اند که از هر نظر جذاب و برای کودک بسیار مفید است. این انیمیشن‌ها به صورت اختصاصی برای کودک ساخته می شوند. انیمیشن اختصاصی بر افزایش یادگیری کودکان تاثیر مستقیم دارد. مهارت های ذهنی، شناختی، زبانی و خلاقیت را در کودک تقویت می‌کند.

تیم رسانه ای پویاشو برای اولین بار در ایران، چنین انیمیشن اختصاصی را تولید می‌کند. کاری که تاکنون در دنیا انجام نشده است و نمونه خارجی نیز ندارد.

این نوع انیمیشن اختصاصی، با اسم و مشخصات ظاهری کودک، قصه گویی و ضبط می شود. کودک بارها اسم خودش و اطرافیانی که دوستشان دارد را در انیمیشن می‌شنود.

انیمیشن اختصاصی و تاثیر بر یادگیری کودک

برای تهیه و سفارش انیمیشن اختصاصی کودک خود می توانید اینجا کلیک نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا